Jednym z wymogów stawianym nam przez wyszukiwarki internetowe jest przedstawienie linków do stron w formie przyjaznej dla użytkownika. Oznacza to, że w adresy naszych stron powinny być łatwe do czytania nie tylko dla robotów indeksujących, ale także dla odwiedzających nasze portale.
W związku z powyższym powinniśmy się trzymać kilku zasad.
- Używaj w linkach słów kluczowych. Pomyśl co wpisałby ktoś w wyszukiwarce, żeby trafić na daną stronę. Zastanów się też, jakie słowo lub fraza najlepiej oddaje jej treść. Żeby wybrać najlepsze słowo kluczowe możesz użyć narzędzia takiego jak Moz Keyword Explorer.
- Jeśli Twoja strona zawiera dużo produktów lub usług pomyśl nad ich usystematyzowaniem. Podziel je na kategorie i jeśli będzie taka potrzeba podkategorie. Pamiętaj przy tym o informacjach z punktu pierwszego. Linki twórz na zasadzie: https://przyklad.pl/kategoria/podkategoria. Załóżmy, że Twoja witryna przedstawia ofertę sklepu z owocami. Jedna z jego podstron, na której oferowałbyś poszczególne odmiany odpowiadające kolorowi winogron, mogłaby wyglądać tak: https://sklepzowocami.pl/winogrona/czerwone.
- Nie rozpraszaj użytkownika używaniem w linku słów, które nie są konieczne do zrozumienia tematu strony. Unikaj też powtarzania słów kluczowych w tym samym linku. Im krótszy i łatwiejszy do zrozumienia link tym lepiej. Wszystko co wykracza poza obszar 512 pixeli zostanie usunięte przez Google w wynikach wyszukiwania.
- Nie twórz linków metodą camelCase lub PascalCase. Pisz naturalnie, używając małych liter, a zamiast spacji między wyrazami używaj myślnika. Zwróć też uwagę, aby linki do tej samej podstrony miały jednolity wygląd.
- Na koniec usuń z linków zbędne rozszerzenia plików. Wiele systemów zarządzania treścią lub framework’ów zrobi to za Ciebie, ale w przypadku budowania strony 'from scratch’ przy użyciu czystego html’a będziesz zdany na siebie.
Przechodząc do sedna tego artykułu wyjaśnię, jak uzyskać link do strony bez rozszerzenia pliku (w tym wypadku ’.html’). Zadanie to będzie wymagało od nas dwóch czynności. Pierwsza to usunięcie z atrybutu „href” elementu <a> rozszerzenia pliku. Posługując się przykładem:
<a href="podstrona.html">
zamieniamy na
<a href="podstrona">.
Jednak to nie wszystko. Musimy również edytować plik .htaccess w głównym katalogu strony, żeby przekierować zmodyfikowane linki na odpowiednie pliki. A oto magiczny kod, który musimy umieścić we wspomnianym pliku.
RewriteEngine on RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}\.html -f RewriteRule ^(.*)$ $1.html [NC,L]
Na koniec postaram się krótko omówić o co chodzi w poszczególnych linjkach kodu.
- startujemy zamianę linków
- warunek wykluczający foldery, jako pliki zapytania z linku
- warunek precyzujący zapytanie o pliki z rozszerzeniem .html (mogą to być inne rozszerzenia w zależności od potrzeby)
- reguła dopasowująca plik html do naszego zapytania, w którym nie ma rozszerzenia pliku. Argumenty użyte w nawiasie kwadratowym są opcjonalne i oznaczają kolejno NC – nie reaguj na wielkość liter, L – zastosuj powyższe warunki tylko do tej zasady.
Mam nadzieję, że jeśli dobrnąłeś do końca tego artykułu to zyskałeś trochę przydatnej wiedzy. Powodzenia w upiększaniu linków!